Pobjednica Javnog poziva za rezidencijalni program Drama u gradu Majstora je teatrologinja, spisateljica i prevoditeljica Selma Parisi!
U petak, 30. svibnja 2025. godine stručni žiri u sastavu:
sastao se kako bi među osam prijava izabrao pobjednički rad.
Nakon vijećanja jednoglasno je odlučeno da je sinopsis drame "Pravednik vs. predator" i dva raspisana dramska prizora priložena u prijavi rad koji ima najveći potencijal i osvaja rezidenciju. Evo i obrazloženja žirija:
Obrazloženje izbora rezidencijalne umjetnice:
Selma Parisi: PRAVEDNIK VS. PREDATOR
Sinopsis i ogledni prizor drame u nastajanju pokazuju izvanredan dramski potencijal, ali i duboku osviještenost o mračnim mjestima današnje svakodnevice. Selma Parisi beskompromisno se bavi temom razbijanja pedofilskih lanaca, o kojoj svi gotovo jednoglasno izražavamo svoj stav, osudu i ideje o kaznama, ali rijetki se imaju hrabrosti konkretno uhvatiti u koštac sa stanjem uma iza morbidnih predatorskih ideja, ali i akcija i reakcija žrtava. Recentno je u taj potresni tematski bazen studiozno uranio tek hvaljeni američki triler „Zvuk slobode“. Parisi u svom sinopsisu kao antipode sučeljava Pravednika i Predatora. Pravednik je sredovječni aktivist koji se samoinicijativno bavi razbijanjem pedofilskih lanaca, a Predator moralno iskrivljeni pojedinac koji se lažno predstavlja te eksploatira dječju naivnost i roditeljsko neznanje. Osobito je važna pojava likova Majke i Kćeri, gdje je Majka utjelovljenje one vrste roditelja-influensera koja radi potencijalne financijske dobiti nekritički izlaže vlastito dijete opasnosti na internetu. Pravednikov lov prešućen je policiji i zamagljuju se početne crno-bijele uloge agresora i žrtve.
Drama „Pravednik i predator“ mogla bi biti višestruko vrijedan projekt jer se u njoj nazire snažan i vrijedan dramski tekst koji se bavi teškom temom o kojoj je lakše mučno šutjeti nego gorljivo pisati; paralelizmi dva para likova (u kojima se zbog dugotrajne izloženosti našega svijeta crnim točkama društvenih mreža, influensanja i lake zarade granice dobra i zla lako zamagljuju) jamče atraktivne i potresne dijaloge, a u pozadini svega nalazi se izrazita odgojna funkcija zbog čega se drama može nadati vrlo šarolikoj publici – i mladima koji olako shvaćaju Internet i zanemaruju njegove opasnosti, ali još više roditeljima i odgojiteljima djece kojoj se u nepreglednoj džungli internetskih sadržaja, savijanja istine i gnjusnim prevarama sve teže obraniti od predatora. Maštu golica i ideja o potencijalnom uprizorenju teksta, koje bi zasigurno zahtijevalo vrlo kreativna rješenja prikaza internetske komunikacije. Naposljetku, iz sinopsisa je vidljivo da čitatelj/gledatelj nikako neće moći ostati ravnodušan pred obračunom s ovakvom temom, ali i pročišćenim, inteligentnim i lapidarnim stilom pisanja Selme Parisi.
Čestitamo!
Vjerujemo da je ovo tek prvi u nizu rezidencijalnih boravaka dramatičara/dramatičarki u našem gradu i da će još mnoge dobre domaće drame nastajati u Trogiru.
Selma Parisi (1980) je teatrologinja, književnica i prevoditeljica. Magistrirala je kazališne, filmske i medijske znanosti (Theater, Film,- und Medienwissenschaft) na sveučilištu u Beču, na odsjeku humanističkih i kulturnih znanosti.
Autorica je znanstvenih radova iz područja teatrologije i dramske pedagogije, dramskih književnih tekstova, radio drama te filmskih scenarija za odrasle, djecu i mlade. Objavila je niz kazališnih kritika te književnih i filmskih recenzija. Kao prevoditeljica i dramaturginja radila je na brojnim internacionalnim i regionalnim projektima, a kao književnica je sudjelovala na mnogim književnim susretima i festivalima. Objavljuje tekstove u raznim antologijama, časopisima za umjetnost i kulturu te zbornicima za suvremenu književnost diljem regije i na njemačkom govornom području. Dugogodišnja suradnja sa: Institut für Jugendliteratur, Dschungel Wien, Kaiser Verlag Wien und Autumnus Verlag Berlin. Publikacije osim u Beču i Berlinu, u Skopju, Sarajevu, Zagrebu i Beogradu. Njeni dramski tekstovi su višestruko nagrađivani i igraju se diljem regije, a kratke priče su uvrštene u udžbenike i čitanke. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, od kojih izdvaja ovogodišnju nagradu „Marin Držić“ za dramsko djelo „Elita“, nagradu „Mali Marulić“ za dramski tekst "Dječak koji je sanjao more" na festivalu hrvatske drame za djecu u Splitu, kao i nagradu "Tena" za najbolji dramski tekst "Mjesec i ja" Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Na EURODRAM BCMS (Europske mreže za kazališno prevodilaštvo) konkursu za originalna dramska djela drugoplasirana drama "Da ne budeš sama", koja se u njemačkom prijevodu našla u užem izboru za EURODRAM, Deutsches Komitee, kao i u užem izboru za EURODRAM English-Language Committee, te je objavljena u izdavačkoj kući Kaiser Verlag u Beču i u Mercurian journal of theater in translation. Njena praizvedba je bila u KC Kočevje (SLO) u režiji Gašpera Jarnija, kao i praizvedba radio drame na HRT-u, u režiji Stephanie Jamnicky. Praizvedbe radio drama na HRT-u "Mjesečev zagrljaj" i „Djevojka koja je grlila oblake“. Zbirka kratkih priča "Online kučke" u izdanju HDKDM-a. Djela su joj se našla i u užem izboru za nagrade „Grigor Vitez, "Drago Gervais" i drugih te su prevedena na engleski, njemački, slovenski, makedonski i talijanski jezik. Članica je Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Izvršni je producent, voditeljica i dramaturginja Thearto projekta u Zagrebu, prvog sustavnog projekta edukacije djece kroz kazališnu umjetnost u Republici Hrvatskoj. Kao dramaturginja radila je na sedam informativno-obrazovnih predstava: “Nasilje” (više od 400 izvođenja), “Droga” (više od 600 izvođenja), “Matematika”, “Rođenje” (više od 800 izvođenja u svijetu), “Telefon” (više od 100 izvođenja), “Demokracija” (nagrađena s 12 internacionalnih nagrada) i “Ravnopravnost” - namijenjenih edukaciji djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. 2013 god. Predstava "NASILJE - Za nasilje nema opravdanja!", u okviru preventivnog projekta „Živim život bez nasilja“ osvojila je nagradu za najbolji projekt primarne prevencije nasilja na dodjeli Europske nagrade za prevenciju kriminaliteta (ECPA).
Sanja, piše i mašta na nekoliko jezika. Kada ne piše, putuje i bavi se edukacijom djece i mladih kroz kazališnu umjetnost.
Kantun kulture je novi trogirski edukacijsko-kulturni centar s velikom dvoranom s oko 500 mjesta u kojoj se mogu odvijati kino-projekcije, kazališne predstave, koncerti, konferencije, edukacije, radionice, predavanja ili sajmovi.
Ulica dr. Franje Tuđmana 2
Trogir
info@kantun-kulture.hr
Radno vrijeme ureda:
Od ponedjeljka do petka: 8:00 – 16:00
Radno vrijeme dvorane: prema terminima događanja.
Radno vrijeme blagajne najavljivat će se zasebno za konkretna događanja.
Prijavite se za primanje našeg elektronskog letka kako biste bili informirani o nadolazećim događajima.