Da trogirski Kantun kulture diše punim plućima, znaju svi koji prate kulturnu scenu. Trogirani su mu dali punu podršku tako da je svaki događaj ispunjen gledateljima.
No „Marina k'o Marina“ (rekao bi Johnny Štulić ), voditeljica kulturnih programa Marina Vujčić nikad nema mira tako da je hrabro stupila u novi projekt koji je uključio mlade iz trogirskih srednjih škola.
I tako je „Kantun kulture“ zatvorio svoj krug, zasad. Osim redovnog programa koji uključuje dramski i glazbeni dio, svoje mjesto će naći zaljubljenici i izvođači svih umjetnosti. Star niti godinu dana, u njemu su gostovale mnoge umjetničke družine, a jednom mjesečno se okupljaju i zaljubljenici u književnost u Čitateljskom klubu „Kantunal“. Što bi jedna kulturna institucija bila bez filmske umjetnosti - tako je u Kantunu svoje mjesto pronašlo i Kino Mediteran s redovnom distribucijom.
U toj savršenoj slici nedostajao je samo još jedan dio, a to su mladi. Vjerujem da je to bio i najveći izazov jer u današnje vrijeme ekrana nije lako pridobiti njihovu pažnju.
S novom školskom godinom krenuli su i novi izazovi predstavljeni projektom „Ekipa iz Kantuna“. Da bi izazov bio potpun, projekt obuhvaća cijeli stvaralački proces koji treba proći jedna kazališna predstava od ideje do premijere. Projekt je povjeren Nori Krstulović, voditeljici projekta i redateljici, a u ulozi glumačkog mentora pridružio joj se Zvonko Hrabar. Mladi će polaznici imati priliku osim kreativnog izražavanja surađivati sa stručnim osobama koje pokrivaju sve stvaralačke procese – od scenografije, kostimografije, marketinga, dramaturgije, kazališnog svjetla i tona, likovnog oblikovanja maski, kazališne glazbe, pokreta i rekvizita.
Kako bi projekt bio što bliži polaznicima, učenicima srednje škole, postavlja se "Životinjska farma“ Georgea Orwella, književni klasik čija je premijera planirana za svibanj.
Likovna ekipa pod vodstvom Magdalene Kudelik stvorila je zavidnu kolekciju atraktivnih papirnatih maski koje su svoje prvo pojavljivanje imale na izložbi Maske za daske, 7. prosinca. Do kraja godine bile su izložene na galeriji Kantuna kulture Trogir. Bila je to ujedno i prva prilika da se pokaže rad „Ekipe iz Kantuna“, a izložbu je otvorio gradonačelnik Ante Bilić.
Maske svinja, ovaca, koza, kokoši, mački, konja… koje će se koristiti u predstavi toliko su sjajne da rokću, bekeću, mekeću, kokodaču i mjauču stotinu jezika! Sve su njihove jezike na hrvatski preveli članovi dramaturške ekipe, pričajući životnu priču svake od njih, stoga će svi posjetitelji moći saznati više o Majoru, Mollie, Squealeru, Mosesu, Muriel, Snowballu, Boxeru, Napoleonu i drugim stanovnicima Životinjske farme. Da se za ovu vrijednu ekipu čuje i zna, brinu se članovi PR ekipe koji pod vodstvom mentorice Maje Maljković Zelalije stvaraju sadržaj za društvene mreže. Na isti način nastaje i plakat predstave, kao i onaj za izložbu maski koji su pod vodstvom mentorice dizajnirali polaznici.
Foto i video radionicu za polaznike vodit će im mentori iz Multimedijalnog centra Studio Kreativnih Ideja Gunja, mentorica za scenografiju im je prekaljena kazalištarka Vesna Režić, a svjetlo za predstavu s polaznicima će dizajnirati Srđan Barbarić, dizajner svjetla Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.
U 2025. godini nalazim ih u punom sastavu, u subotu popodne. Scenski pokret s njima radi Anja Ostojić čije ćete ime naći i na plakatima HNK Split. Vrijedni su, slušaju, sve prijedloge primaju, ponavljaju scenu po nekoliko puta.
Idući vikend ih nalazim na pozornici iza cjelodnevne probe, Ivanka Mazurkijević i Damir Martinović Mrle s njima skladaju glazbu za predstavu – nadrealno, ali istinito. Kako se gradi predstava, tako raste i njezina veličina. S glazbenim dijelovima kao da ste crno-bijeloj slici dodali boju.
S projektom raste i broj polaznika: Natalia Banović, Lucija Biuk, Ante Bogdan, Lucia Čović, Matea Fidler, Veronika Granić, Nina Grubić, Roko Karaman, Andrea Krstulović, Karla Milovac, Tina Milovac, Luna Palada, Nikolina Pera, Ela Putnik, Filip Raukar, Nikolina Samardžić, Lorenzo Savin, Nika Slade, Mia Tomaš, Petra Ugrina, Borna Hrabar, Ana Vranješ, Mislav Vukadin. A Ekipa iz Kantuna i dalje je otvorena za pridošlice – mlade ljude koji su od onih već uključenih čuli kako im je lijepo u ovom projektu pa im se žele pridružiti.
Ovakvih nam priča treba, a ovo je sigurno tek početak jer o Ekipi iz Kantuna još će se imati što čuti i pisati.
Kantun kulture je novi trogirski edukacijsko-kulturni centar s velikom dvoranom s oko 500 mjesta u kojoj se mogu odvijati kino-projekcije, kazališne predstave, koncerti, konferencije, edukacije, radionice, predavanja ili sajmovi.
Ulica dr. Franje Tuđmana 2
Trogir
info@kantun-kulture.hr
Radno vrijeme ureda:
Od ponedjeljka do petka: 8:00 – 16:00
Radno vrijeme dvorane: prema terminima događanja.
Radno vrijeme blagajne najavljivat će se zasebno za konkretna događanja.
Prijavite se za primanje našeg elektronskog letka kako biste bili informirani o nadolazećim događajima.